sobota 14. července 2018

Elektronická zátěž - seznámení a plán na upgrade

Elektronickou zátěž jsem vždycky potřeboval na testování step-up a step-down měničů, USB nabíječek do auta, jakož i laboratorních zdrojů, ovšem nikdy jsem ji neměl. Nakonec mě napadlo postavit si ji nějak jednoduše zadarmo podomácku - jak to dopadlo píšu tady na Google+.

Po tomto "úspěchu" jsem si spočítal, že nejlevnější bude koupit nějakou hotovou. Jakmile mi dorazila (loni v červnu), hned jsem o ní natočil krátké video:


Ve videu ukazuju tři věci: za prvé, neumím to pořádně ovládat a pořád to na mě pípá. Za druhé, neumím to přepnout do módu měření vybíjení baterie (což ale nepotřebuju). Za třetí - vestavěný ampérmetr měří špatně: ukazuje asi o 10 až 30 % méně, než by měl. To je špatné.

Přemýšlel jsem, že ho nějak zkalibruji, ale než jsem se do něčeho pustil, napadlo mě podívat se, co na to ostatní lidé na internetu. A hle, co všechno jsem našel!

Nejdůležitější pro začátek je schéma, to je tady:
http://www.voltlog.com/pub/dummy-load-sch.pdf
(prý je v něm jedna chybka - PB3 je připojen k +12V přes 20k rezistor).

Potom je skvělé, že všechno řídí procesor, takže by měl jít přeprogramovat, že? Neexistuje k němu už i alternativní firmware, když k mému chorošnému zdroji existuje?

No, minuta hledání a našel jsem hned dva různé:

První je tady: https://github.com/ArduinoHannover/ZPB30A1_Firmware

Druhý je tady: https://github.com/dev26th/electronic_load

Zdá se, že procesor na desce je chráněný proti čtení, takže nelze zálohovat původní firmware. Proto autoři alternativního firmware doporučují koupit nový procesor (a to rovnou lepší, STM8S105K6T6C) a tento původní si uschovat, kdyby to alt. firmware neuspokojilo.

Ještě je moc zajímavý tento článek: https://whatever.sdfa3.org/zpb30a1-electronic-load.html
Krom jiného ukazuje, že procesor i s původním firmware vypisuje na sériovou linku měřené napětí.

Ovšem alternativní firmware slibuje mnohem lepší využití sériové linky, především pro kalibraci a vzdálené nastavování zátěže přes PC. Kalibrací bych seřídil ty displeje, aby proudový ukazoval správně, to je lepší jak se vrtat v analogové části a měnit nějaké rezistory. Na to se moc těším, procesory jsem už na Ali objednal :-) Napíšu, až v přestavbě/upgrade elektronické zátěže někam pokročím.

3 komentáře:

 1. Ahoj, uz sa ti podarilo urobit update tejto zataze? Dakujem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měl jsem objednané nové procesory, čekal na ně dva měsíce a zapomněl. Nepřišly. Takže zatím nic.

   Vymazat
 2. Ahoj Petře, viděl jsem tvoje video o el. zátěži 60W. Měl jsi asi nějakou smůlu. Já si ji koupil taky a dorazila mi pod označením ZHIYU ZPB30A1PV.2.81 a šlape jak hodinky. Napětí i proud měří velmi přesně. Hned jsem ji dal pokouřit naplno - z lab. zdroje 30V 5A. Vše přesně jak má být.
  Teplota MOFETU sice vyletěla při 50W na 100°C, při 60W na 110°C, měřil jsem termokamerou. Podle TP by to měl vydržet.
  Tak se chci zeptat, zda jsi nějak pokročil s výměnou SW. Mi by se líbilo změnit tu hodnotu omezení 60W na těch 110W, jak má druhá verze. Stačilo by pak dát větší chladič a bylo by to. U mé desky nejsou osazeny konektorem komunikační vývody, stejně ale je to chráněné proti vyčtení. Budu tady sledovat, zda se ti něco podaří. Měj se Mirek

  OdpovědětVymazat