sobota 8. června 2013

Kompresor a jeho napájení

Měl jsem teď zas výročí narození, rodina se mě ptala, jaký dárek bych si přál, a tak jsem si řekl "jsi už dost velký na to, abys nemusel pumpovat kola či nafukovací matraci ručně" a přál jsem si maličký kompresor, jaký jsem zahlédl v reklamě Auto Kelly za necelé dvě stovky. Pak nadešel slavnostní den a já jsem s obrovským překvapením vybalil z dárkového papíru následující megastroj:


Tato mašina, dodávaná v krásné brašně a s natahovací vzduchovou hadicí jako v profi autoservisu, je samozřejmě asi tak 4x větší, těžší a dražší, než co jsem si původně přál. Mocných deset atmosfér tlaku zdaleka přesahuje mé potřeby. Ovšem jak jsem uviděl ten údaj o napájení - 12 V / 23 A, polilo mě horko. Kde doma vezmu 23 ampér? Síťové napájení kompresor nemá, počítá se pouze s provozem z autobaterie.

Jediný zdroj, který mě napadl, byl z počítače. Např. 350 W ATX zdroj, který jsem doma našel, ale má na 12 V větvi jen 16 ampér. Bude to stačit? Musí! Tak jsem se vydal koupit cigaretovou zdířku (což je název té věci, do které se v autě zapojují elektrické spotřebiče). V místním obchůdku jsem za dvacku koupil totéž, co na Ebay nabízejí za 35, a nestačil se divit tomu provedení:


Vnitřní obvodový kontakt je z kovové fólie tloušťky staniolu, do kterého se balí má oblíbená čokoláda Studentská pečeť. Tohle že má vydržet 23 ampér? Středový kontakt je ještě titěrnější, je to jen maličký nýtek. A pájecí kontakty z druhé strany taky vypadají dimenzované tak na 3 ampéry maximálně. Čekal jsem, že se ta zásuvka za provozu prostě roztaví a rozteče jako ta výše zmíněná čokoláda, ale couvnout se nedalo, tak jsem to zkrátka zkusil, připájel ke zdířce rozstřiženou prodlužku s MOLEX konektorem a spustil to:


Kupodivu se vše rozběhlo a se značným hlukem (fakt jako z autoservisu :-) začal z hadice foukat vzduch. Nedalo mi to a celý systém jsem změřil voltmetrem a wattmetrem. Při vypnutém kompresoru bere ten ATX zdroj 19 W a dává 12,4 V. Po zapnutí kompresoru vyletí spotřeba na 150 W a napětí poklesne na nějakých 11,7 V. A když prstem ucpu hadici a zvýším tak tlak na zhruba 4 atmosféry, spotřeba zdroje stoupne až na 200 W a napětí dál klesne někde k 10,9 V. Při odhadované účinnosti zdroje 80% v tu chvíli dával na 12 V větvi dobrých 15 ampér! Víc už jsem ten zdroj raději netrápil, evidentně pracuje těsně na hranicích svých možností (či spíše kousek za nimi).

Dobrá zpráva je,  že ta levná cigaretová zdířka první nápor vydržela. Také MOLEX konektor jen hřeje, ale nepálí. Je docela možné, že tento slabší ATX zdroj je vlastně do sestavy vhodný, protože se silnějším by se už asi některý z konektorů napájení začal tavit. Tak uvidím, až budu potřebovat něco skutečně nafoukat :-)

5 komentářů:

 1. Skvělý článek! Zrovna uvažuji o koupi kompresoru na extra zakázky se nám v dílně bude hodit. Uvažoval jsme o některém z pístových Fiaců. Nemáte s nimi někdo zkušenosti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, nemám žádné zkušenosti s kompresory, tohle je můj první a jistě do budoucna i jediný.

   Vymazat
 2. Tento problém má jistě spousta lidí. Já jsem na šroťáku vyhrabal docela předimenzovaný transformátorek 230 na 24 Voltů, dimezovaný asi na 100 VA, ale dobře chladitelný. Říkám si, že když z něj pustím přes dobře chlazenou diodu jen jednu půlvlnu a ve druhé se bude flákat, tak by to mohl zvládnout jak ten transformátorek, tak elektromotor kompresoru (i když je jen na 12 Voltů). Při dvojnásobném napětí v jedné půlvlně a žádném v druhé, by se ten motorek neměl moc přehřívat a ani jiskřit na komutátoru by to moc nemuselo...

  OdpovědětVymazat
 3. Divím se ,že se Vám to rozeběhlo,obvykle je záběrový proud těchto stejnosměrných motorků nad hranicí nastavení el.pojistek PC zdrojů s proudem 15A na 12V větvi.Zdroj jen ťukne a vypne se.Pomůže zařadit odporový drát s odporu cca 0,1Ohmu do série s kompresorkem,tím je nadproudová ochrana "oklamána" a a zachytí první proudový ráz.V provozu již i zatížený malý autokompresorek 15A obvykle nepřekročí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Funguje to spolehlivě už dva roky, takže mám buďto štěstí na špatný zdroj bez pojistek nebo ten kompresor bere méně než udává štítek.

   Vymazat