čtvrtek 4. dubna 2013

Tablet GoClever A103

Nečekaně brzy se mi dostal do ruky další tablet, tentokrát desetipalcový. Mám tedy skvělou příležitost porovnat ho s nedávno půjčeným sedmipalcovým CityTabem. Hned úvodem musím říct, že ty širokoúhlé nudle (16:9) jsou velmi neergonomické a pokud si výrobci tabletů myslí, že je všichni majitelé používají jen a pouze na sledování širokoúhlých filmů, tak se šeredně mýlí. Osobně bych si nejraději koupil tablet s poměrem stran obrazovky 4:3, ale ty jsou dnes už nešťastně málo zastoupené na trhu.

Tento GoClever má procesor typu Cortex A8 na 1 GHz (v čipu chytře nazvaném AllWinner A10), grafiku Mali-400 MP, bohužel opět jen 512 MB RAM a pouze 4 GB disk (z toho volné jen necelý 1 a 2 GB - je to zvláštně rozdělené na dva oddíly). Android je ve verzi 4.0.3 (upgrade z původního 2.3.x). Velká 10,1" obrazovka s pěkně sytou černou a rozlišením 1024x600, které je na tak velké úhlopříčce už na hranici (málem jsou vidět kostičky). Tablet je také dost těžký - váží 703 gramů. Silný černý rám s ostrou hranou je další ranou do ruky, která by měla tablet držet třeba při hře nebo při čtení elektronické knížky. A psaní na virtuální 10" klávesnici, když tablet zároveň držím ve vzduchu, je už dost nepohodlné v porovnání s 7". Zdá se, že ideální velikost na takové to domácí žvýkání je někde kolem 8"...

Silnou stránkou tabletu je v porovnání s jinými typy velké množství konektorů. Nejvíc mě potěšila USB zásuvka plné velikosti, která je rovnou v režimu USB host, takže odpadají starosti se speciálními OTG redukcemi nebo kabely. Jde tedy do ní bez váhání zasunout USB flashdisk či jiné periferie. Příjemným šokem pro mě byla okamžitě fungující USB klávesnice i USB myš, které, když jsem je zapojil obě současně přes USB hub, rázem proměnily tablet na prakticky plnohodnotný notebook. Pravda, pobavilo mě, že nefungovalo ani základní Ctrl+V pro vložení textu ze schránky, ale to jsou softwarové mušky, které by jistě šly vyřešit, pokud se tak už nestalo v novějších verzích operačního systému.

Dále tablet obsahuje druhý mini USB konektor (netradiční, ale praktické), konektor pro microSD kartu, sluchátka, nabíječku a taky HDMI, což jsem taky chtěl hned vyzkoušet. Bohužel tabletovo rozlišení 1024x600 je na velké TV už otřesně zubaté, což mi to znovu připomnělo, že mám pro sebe hledat tablet s minimálně FullHD rozlišením.

V základním "desktopu" je vše krásně plynulé (rolování mezi sousedními plochami), zjevně díky kvalitnímu grafickému čipu. Problémy nastávají až když dojde paměť, což je při 512 MB prakticky hned po spuštění jakéhokoliv programu. Potom se chvílemi dočkáme až mnohasekundové odezvy i na základní ovládací tlačítka (která jsou v Androidu 4.x už jen nakreslená na obrazovce, takže je člověk mačká zuřivě znovu a znovu mysleje, že je předtím zmáčkl málo/nepřesně). Ten kontrast mezi pocitem rychlosti způsobený plynulostí a zároveň čekáním na odezvu tlačítek mě tak mátl, takže jsem raději hned pustil syntetický test rychlosti AnTuTu. V následující tabulce jsem pro názornost zařadil nejen svůj referenční telefon, ale i před pár dny testovaný CityTab. Připomínám, že všechny tři stroje jsou taktované shodně na 1 GHz a mají stejnou velikost RAM, tablety potom mají i stejné grafické rozlišení. +Kamil K mi pak ještě poslal výsledky svého tabletu Umax Joyplus M78 s A8 na 1,2 GHz a taky Mali 400, pro zajímavost:

AnTuTuHTC Desire ZGoClever A103Colorovo CityTabUmax Joyplus M78
Total4129356425643696
CPU Integer683613408529
CPU Float477148389363
RAM703504413422
GPU 2D467400238476
GPU 3D120615225341541
I/O write140688725
I/O read1639917560

Z výsledků je celkem dobře vidět, v čem je Mali-400 silný - v 3D grafice vyhrál na celé čáře a CityTab zahanbil hned 3x. Zajímavý propad v CPU Float si ale vysvětlit nedokážu. V ostatních testech (až na rychlost disku) je zkrátka o něco rychlejší než CityTab, ale pořád nestačí ani na můj starý telefon.

Nyní pár slov ke zklamáním, kterých jsem si za necelé dva dny testování užil až-až. Za prvé, když je tablet vybitý (dostal jsem ho půjčený úplně vybitý), tak se na něm nedá vůbec nic dělat. Zásadní věc je, že se tablet ani nenabíjí, pokud je aktivně používán - vyzkoušeno po dobu mnoha hodin, za které se stav baterie nezměnil ani o jediné %, přestože nabíječka nabízí 2 ampéry. Takže když na tabletu potřebujete něco udělat a je zrovna vybitý - smůla. Není dokonce ani možné ho trošku nabít a začít používat - to totiž vypadává v několikasekundovém intervalu WiFi spojení. Takže jedině vypnout tablet a jít chvilku třeba štípat dříví, za hodinku se nabije aspoň na třetinu a jde chvíli používat.

Ještě horší je, že WiFi spojení mi vypadávalo, i když byl tablet plně nabitý. Nedokázal jsem přijít na to, čím to je způsobeno, ani jsem ho nedokázal přesvědčit, aby nehlásil, že domácí WiFi je mimo dosah, přestože si na antény WiFi AP mohl v tu chvíli dosáhnout prstem (kdyby nějaký měl). Nepomáhal ani restart, ani jiné běžné kejkle. Nakonec jsem ho musel zatlačit do úzkých tím, že jsem do USB zapojil můj USB-Ethernet konvertor, který měl tendenci obejít nefunkční WiFi a přitáhnout síť po kabelu - což nakonec bohužel nefungovalo, nevím proč (kernel přitom vše rozeznal a systém Android taky). Nicméně na vystrašení WiFi to stačilo a od té doby už zas funguje. Bohužel vedle vystrašené WiFi jsem zůstal vylekán i já. Když tablet nechce být online, stává se z něj v podstatě jen drahé těžítko, protože těžiště jeho práce a schopností je online... Nerad bych vlastnil takový zlobivý kousek (a nevím, jestli je to HW nebo SW problém, závada konkrétního kusu nebo chyba v celé sérii).

Z her je radost hrát Where's my Perry, který, na rozdíl od CityTabu, tu funguje bezvadně. Naopak Asphalt 7 pokaždé spadl právě v momentu, kdy jsem se měl objevit ve startovním poli, takže jsem si rychlých závodniček zase neužil. Kulečníkové plátno v Pool Break Pro má stále barevné mapy, ale není to už tak do očí bijící jako u toho předchozího tabletu. Tento tablet se přitom nepyšní IPS obrazovkou jako CityTab. Zajímavé.

Další mrzutost je nefunkční bezdrátová klávesnice a myš z Lidlu (značky Trust). Kernel opět USB bezdrátový přijímač rozpoznal, ale klávesnice ani myš nereagovaly. Škoda, s bezdrátem to mohlo být opravdu cool. Tohle bude nejspíš slabina někde mezi Linuxem (kde mi to v Ubuntu funguje) a Androidem. Chvíli jsem pátral po řešení, ale nic jsem narychlo nevygoogloval, tak to nechám ležet. Stejně ten tablet budu už zas vracet. Jo a displej má jeden vadný bod (trvale červeně svítící), což jsem u tabletu taky ještě neviděl.

Mimochodem, GoClever A103 také nemá elektronický kompas, takže Sky Map, Sky Spy a jiné užitečné programy nefungují správně. A pouze přední kamerka 0,3 Mpix jasně dává najevo, že žádné hrátky s rozšířenou realitou nebudou.

Závěrem bych rád napsal, že tento tablet za 2300 korun je mnohem lepší koupě než dříve testovaný CityTab za 4200 Kč, a to především díky grafice Mali 400 a lepší konektorové výbavě. Také je stabilnější (kromě Asphaltu nic nepadá). Přesto se nemůžu smířit s tím, že bych měl čekat 3 a více sekund na stisk základních tlačítek Back či Home a proto tvrdím, že tablety s 512 MB RAM by se vůbec neměly prodávat - lidi z toho akorát zešediví! Tohle dělá Androidu velmi velmi špatnou pověst...

Sám už mám celkem jasno, co by měl normální tablet mít za vnitřnosti: minimálně 1 GB RAM, minimálně dvoujádro CPU, minimálně 1280x960 na 8" či raději FullHD+ na 9"-10"... Snad se mi nějaký takový kousek dostane na zkoušku do ruky ještě dřív, než si nějaký vyberu, koupím a pak už nebude cesty zpět :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat