úterý 12. ledna 2016

S malými počítači se roztrhl pytel

Určitě všichni znáte Raspberry Pi - anglický počítač určený původně k výuce (resp. k přilákání školních dětí k programování počítačů). Za 35 amerických dolarů spousta výkonu na maličké destičce. Byl to velký hit 2012/2013 - sám jsem podlehl davu a na konci jara 2013  si ho také koupil. Bohužel jsem pro něj dlouho neměl žádné rozumné využití, snad s výjimkou nočního kamerového hlídače. Jako náhrada stolního počítače, srdce multimediálního centra, webového serveru či síťového disku, jak ho většina lidí používá, je bohužel velmi nevhodný, protože má pomalou grafiku, pomalé síťové rozhraní a chybějící rozhraní pro připojení pevného disku.

Během roku 2015 se vyrojila velká spousta podobných počítačů, které nad původním Raspberry Pi vynikají jak vyšším výkonem, tak i nižší cenou. A jak se blížily Vánoce, nové počítače se vynořovaly prakticky každý týden. Sám jsem nevěděl, který si vybrat, a tak jsem v rámci průzkumu trhu sepsal tento krátký aktuální přehled malých jednodeskových počítačů, který mi vyšel na Root.cz první pracovní den letošního roku. Je pod ním, jak je zvykem, bohatá diskuse s pár užitečnými informacemi.

Na podzim 2015, když na webu raspberrypi.org vyšly aktualizované obrazy operačního systému Debian Jessie, jsem neodolal a pro účely jednoho projektu jsem si koupil "dvojku", tedy čtyřjádrový Raspberry Pi 2. Papírově měl být mnohem rychlejší než "jednička", tak jsem doufal, že už bude použitelný. Bohužel se ukázalo, že pro účely náhrady stolního počítače je téměř stejně nevhodný jako "jednička" - je stále velmi pomalý, akcelerovaná grafika chybí jako sůl. Samozřejmě programy se pomalu spouští a v relativně omezené paměti jich moc naráz nezůstane. Swapovat na SD kartu nemá smysl. Jako multimediální centrum je trochu lepší než jednička, ale pořád to není žádný "blesk".

Po zklamání z Raspberry Pi 2 na 900 MHz jsem neodolal a koupil si v Číně Orange Pi PC - kopii Raspberry Pi 2, ale s jiným procesorem taktovaným na 1,6 GHz. Doufal jsem, že mi dorazí do Vánoc a budu schopen vedle sebe na stole porovnat Raspberry Pi "jedničku" a "dvojku" a také Orange Pi PC. Už jsem plánoval nějaké rozumné testy, připravoval se na Phoronix Test Suite, ale pak uplynulo 49 dní a ukázalo se, že Orange Pi PC nikdy neopustilo hranice Číny a prodejci se vrátilo jako nedoručitelné. Jaká ironie, když mi od téhož prodejce přišla kamerka k Orange Pi, koupená ve stejný moment s tím PC a odeslaná na stejnou adresu.

Aby mi Orange Pi kamerka nezůstala ležet ladem (k ničemu jinému se nedá připojit), objednal jsem obratem jednu z nejdražších a nejvybavenějších verzí - Orange Pi Plus. Ta je v tuto chvíli už tři týdny někde mezi nebem a zemí a jen doufám, že někdy dorazí až ke mně. Potom se pokusím porovnat ji alespoň s Raspberry Pi, nebo co bude zrovna po ruce. Bohužel už teď vím, že bude mít slabé a pomalé SATA rozhraní, takže mé hledání vhodné malé desky na provoz síťového serveru nekončí. A dost možná, že nad ARMovým řešením zlomím hůl a vrátím se do světa amd64, kde síťové a diskové rozhraní fungují bez obav a na plný výkon, o akcelerované grafice ani nemluvě.

Žádné komentáře:

Okomentovat