neděle 22. března 2015

Daně a smrt, nejlépe elektronicky

Jak říkává Joe Black, daně a smrt jsou jediné dvě jistoty, které v tom našem postdemokratickém světě máme. A jelikož tu první jistotu musím kvůli mé samostatně výdělečné činnosti řešit mnohem častěji než tu druhou, snažím se maximálně si to ulehčit. Proto jsem loni poprvé všechny tři březnové daně (z příjmu, sociální a zdravotní) vyřešil jak nejvíc elektronicky to šlo. Letos jsem to zkoušel znovu a opět jsem narazil na ty samé problémy co loni, které jsem ale za ten rok zapomněl! Tudíž jsem si tím marastem musel znovu projít jako by to bylo poprvé. No a abych si příští rok zase netrhal vlasy, raději si to už sem zdokumentuju.

Samotná daň z příjmu jde online pořešit překvapivě dobře. Daňový portál na webu Ministerstva financí funguje výborně - tedy hned poté, co člověk projde přes následující znalostní test z oblasti počítačové a Internetové bezpečnosti:

web českého ministerstva není důvěryhodný pro americký prohlížeč, protože soudruzi udělali někde chybu...

Po odhalení tajného tlačítka "pokračovat na nespolehlivý web" v "rozšířených nastaveních" se dá prokliknout na další stránku, kde si portál otestuje prohlížeč a systém a s potěšením oznámí, že v 64bitovém Ubuntu s Google Chrome budu mít možnost "Komfortní práce se službami daňového portálu" a také mám povoleno "Vyplnění inteligentních elektronických formulářů EPO2". Ještě před pár lety mělo ministerstvo jen EPO1, což jsou smrtící potvory pouze pro MS-Windows a Internet Exploder vyžadující instalaci nějakého binárního bazmeku, ale EPO2 už je čistá HTML aplikace a funguje multiplatformně a výtečně.

Na portálu člověk rychle v sekci "Elektronické formuláře" najde "Daň z příjmů fyzických osob - od roku 2013 včetně (EPO2)". Tam si pak může pustit skvělého průvodce, který se inteligentně ptá většinou jen na to skutečně potřebné a šikovně skrývá všechen ten kontextově nepotřebný balast. Když si člověk nevede žádné účetnictví a z daňové evidence si zapíše jen jedno číslo celkových ročních příjmů, je vyplnění celého přiznání jednodušší než když Vlastík Tlustý před volbami mával v TV korespondenčním lístkem a sliboval daňové přiznání na formulář velikosti A6.

Na závěr je možné si nechat celý vyplněný formulář zkontrolovat - tato funkce také funguje na jedničku. Dále je tam možnost tisku, která v PDF nasimuluje klasický růžový formulář se všemi stránkami pečlivě strojově vyplněnými. To bych ale musel zanést ten vytištěný formulář na podatelnu finančního úřadu, což by bylo zbytečně pomalé a pracné. Proto volím jinou možnost na daňovém portálu nově dostupnou - elektronické podání!

Po stisku tlačítka "Odeslání písemnosti" mám sice opticky na výběr ze tří možností, ale pokud člověk nechce přistoupit na další státní vydírání, ať už v podobě datových schránek, anebo v podobě kupování předražených státních certifikátů od oligopolu firem, které je poskytují, musí nutně zvolit možnost "Nepodepisovat". Písemnost se tak sice na ministerstvo odešle, ale stejně je nutné vytisknout si v dalším kroku potvrzení o tom, že jsem to fakt podal a utíkat s tím papírkem na podatelnu finančního úřadu, jinak je elektronické podání neplatné. To jsem na to vyzrál, co? ;-)

Další kladné body autorům EPO2 připisuji za možnost kdykoliv si celý formulář včetně všech příloh uložit do XML souboru a tento později znovu načíst do EPO2 a pokračovat v editaci. No a po podání je dobré uložit si jakési potvrzení (soubor typu p7s), díky kterému je možné sledovat průběh zpracování daňového přiznání.


Druhý krok je sociální daň, ze které žijí dnešní důchodci (ano, nejde o spoření na vlastní důchod, státní důchody jsou totiž typické "letadlo"), taky se z ní platí lidi bez práce (práce není a ani nebude protože robotizace), rodiče s dětmi na rodičovské dovolené (buďme rádi, že můžeme být doma s dětmi až 4 roky - v USA jen tři měsíce!), též živobytí mimořádně "přizpůsobivých" spoluobčanů a kdo ví co ještě. Proto hbitě naskočím na správné tiskopisy a vybírám si mezi "eTiskopisem" a běžným formulářem v PDF.  "eTiskopis" vyžaduje instalaci binárního smetí jménem Form Filler. Přestože mi pohrobek 602. základní organizace Svazarmu nabízí 37 MB blob i pro moje 64bitové Ubuntu pod názvem "archivní produkt" (he, to zní jako víno), zdravě paranoidně to odmítám a vydávám se cestou snad menšího odporu, tedy PDF formuláře.

Ten PDF formulář (OSVC_2014_v3.pdf) bohužel nejde v Evince vyplnit - možná je to jen dokument bez formulářových políček, nevím. Tak hledám dál něco interaktivnějšího, co by mě nenutilo vyplňovat kolonky rukou. Najdu tak úplně nový web jménem "ePortál", na kterém jsou sice interaktivní formuláře, ale bohužel vyžadují instalaci dalšího, ještě většího blobu:


Milou Javu si do Google Chrome nenainstaluji, protože dodavatel Javy trvá na starém API, zatímco dodavatel prohlížeče iniciativně vyvinul nové API a staré zahodil. Mohl bych udělat úkrok stranou, pustit Mozilla Firefox a Javu si nainstalovat, ale vzhledem k tomu, jaká díra do systému se Javou v prohlížeči otevírá, zvolil jsem vzdálené přihlášení na Windows stroj do kanceláře, kde Javu musím mít kvůli práci, a formulář vyplnil bez problémů tam. Dobré je, že formulář (resp. ten Java applet) opět napomáhá se správným vyplněním, přeskakuje položky, které nejsou potřeba a na konci umožní zkontrolovat, je-li vše vyplněno OK. A samotná funkce "Tisk" vygeneruje vyplněné PDF, které jsem si mohl pohodlně přetáhnout ze vzdáleného počítače k sobě a doma v klidu vytisknout.


Poslední z daní je zdravotní (je to tak, je to daň, protože je povinná - skutečné zdravotní pojištění by bylo dobrovolné). Jsem pořád u defaultní zdravotní pojišťovny s kódem 111, jejíž portfolio zahrnuje především děti a jiné nepříliš přispívající jedince, takže mě hřeje dobrý pocit, že z mých peněz někomu zafinancuju třeba novou přilbu na kolo či masáže. Protonovou léčbu asi ne, s tím bude asi konec. Takže šupky dupky na web pro plátce a hned mi nabízí správný formulář pro OSVČ. Skvěle! Kliknu tedy na "Tiskopis pro rok 2014" odkazující na http://www.vzp.cz/uploads/document/tiskopis-za-rok-2014.pdf a hledím na následující stránku:


Říkají "prosím čekejte", tak čekám jak trotl a pořád nic. Vracím se na předchozí stránku a nacházím tam následující návod: "Pokud se vám po kliknutí na odkaz tiskopisu zobrazuje chyba, stáhněte si tiskopis na disk vašeho počítače (pravým tlačítkem myši příkaz "Uložit odkaz jako...")". No jasně, takže nejsem jediný, komu ten klíčový formulář nejde stáhnout. Tak na něj klikám pravou myší a stahuji PDF na můj disk. Pak na něj dvakrát kliknu, aby se otevřel v systémovém prohlížeči Evince a co nevidím:


Pokud tomu dobře rozumím, tak má VZP na svém webu poškozený PDF, nebo PDF obsahující tady tu Please wait stránku místo skutečného formuláře? WTF? Tak jsem jim  bleskově napsal nevybíravý mail. Hned po jeho odeslání, kdy už to nejde vrátit, jsem dostal klasické Déjà vu - totéž se přece dělo loni, a taky jsem jim napsal,  že jsou úplní mantáci, když nemají na webu funkční formulář! A oni mi ho pak s omluvou poslali mailem... a ani ten stále nešel otevřít.

Abych vyloučil neblahý vliv svobodného operačního systému na toto kruté PDF, přihlásil jsem se opět vzdáleně na Windowsový stroj v kanceláři a zkusil to PDF otevřít tam. Stále ani ťuk, stejná stránka Please wait bla bla bla. No, zkrátím tuhle smutnou story - nakonec mi nezbylo než si dočíst tu PDF stránku s error hláškou až do konce - a oni tam píší, že musím mít Adobe Reader! Proboha na co? Vždyť produkty Adobe jsou dnes největší díry do systémů, kudy denně proudí malware desítkami známých a přesto neopravených chyb! Jen blázen by měl něco podobného na počítači.

No ale daně jsou daně, těm člověk neunikne, takže nakonec otevírám to dokumentem doporučené URL adobe.com/go/, kde se ale dovídám, že můj operační systém má smůlu (nebo spíš štěstí, jak se to vezme) a produkt Reader pro něj firma Adobe nenabízí. Takže znovu vzdáleně do kanceláře, zavirovat si dobrovolně pracovní stroj s Windows instalací Adobe Readeru a konečně otevřít to 53 kB PDF. Kupodivu je v tom souboru skutečně ukrytý i ten formulář pro VZP, ne jen ta pitomá chybová Please wait stránka. To jsem teda ještě s PDF nezažil.

Po vyplnění formuláře nastává další nečekaný zádrhel. Tisk z Adobe Readeru je sice v pohodě možný, ale vzhledem k tomu, že sedím doma a formulář jsem vyplnil v práci, tak to můžu vytisknout akorát tak v práci. No jo, ale já ten papír potřebuji doma... Vyplněné PDF je pořád prokleté, tj. stále nejde otevřít v jiném prohlížeči. Musím ho vytisknout na Windows chtě-nechtě. Takže nebudu tisknout na papír, ale vytisknu to přes virtuální tiskárnu do souboru, ten si přenesu domů a doma vytisknu na papír. OK.

Windows 8.1 ve výchozím stavu nabízejí tisk do "Microsoft XPS Document Writer". Na disku vznikne soubor s koncovkou .oxps, ale jak ho na Ubuntu otevřít? Studoval jsem nějakou dobu, co to ten XPS je, dokonce jsem si kvůli němu nainstaloval do mého systému jakýsi xpstopdf, ale výsledkem bylo jen binární smetí. On je ten XPS sice ECMA standard, ale asi vznikl podobně jako jiné podobné microsoftí "open standardy", takže je k ničemu. Musím jít jinou cestou a vytisknout ho ještě na Windows do PDF, které si teprve přenesu domů.

Google poradil, že nejlepší pro tisk ve Windows do PDF je CutePDF writer. Nainstaloval jsem ho tedy do Windows v práci a vytiskl - prázdnou stránku! Tak to je konec. Teď jsem sice mohl ještě nějakou dobu hledat další virtuální PDF drivery do Windows, ale protože jsem se s těmi daněmi mořil už pátou hodinu (!), nakonec jsem vyměkl a všechny své supercitlivé osobní údaje včetně ročního výdělku, adresy, rodného čísla a dalších klíčových údajů odeslal zoufale do Anglie do následující online webové služby: https://xps2pdf.co.uk/, kterou mi doporučil Google. Odtamtud mi obratem přijelo korektní PDF, které už jsem si doma konečně vytiskl jako normální člověk... A teď jen zapomenout, co jsem to udělal, a nepřemýšlet, jak s mými soukromými údaji v Anglii naloží.

Za tohle peklo s formulářem si VZP zaslouží 666 palců dolů. Napsal jsem jim další mail, který si nedají za rámeček. Pro vyplňování formulářů přece není nutné takto sviňsky vynucovat Adobe Reader - PDF formuláře umí pohodlně vyplňovat i Evince a další normální PDF prohlížeče...

Můj závěr z elektronického zpracování a podání daní na Ubuntu bez uzavřených děravých programů třetích stran? Daňový portál Ministerstva financí - jednička s hvězdičkou! Kdybych měl datovou schránku (dobrý sluha, ale zlý pán) nebo tzv. Kvalifikovaný certifikát (dle mého názoru předražený, když ho potřebuju jen 1x za dobu jeho platnosti), celé přiznání včetně jeho podepsání a elektronického podání bych v pohodě udělal za pár minut z tepla domova!

Sociálka - jedna mínus. Nabízí pro můj operační systém jak případný Form Filler, tak ani Javový applet není nikterak nedostupný (stačí použít Firefox). Je jen moje paranoidní volba, že jsem si ani jedno nechtěl nainstalovat a raději použil jiný počítač, shodou okolností s Windows. Šlo by to klidně i pod virtualizovaným Ubuntu, kdybych chtěl ty nedůvěryhodné programy udržet v sandboxu, ale co uživatelé tabletů, phabletů či Chrome booků? Vyžadovat instalaci čehokoliv do HTML5 prohlížeče či dokonce operačního systému je v roce 2015 docela ostuda - EPO2 ukazuje, že to jde i bez doplňků jen v čistém prohlížeči.
I u České správy sociálního zabezpečení je (podobně jako u Portálu Ministerstva financí) pravděpodobné, že s kvalifikovaným certifikátem bych mohl odeslat ten vyplněný formulář elektronicky pohodlně přímo z domova. Opět jen moje volba, že se raději projdu městem a jednou za rok tu paní, co mě má na sociálce na starosti, pozdravím. Vždycky si při tom uvědomím, že to, co jsem vyplnil do formuláře doma je zbytečná práce, protože rozhodují čísla, co jí v sekundě spočítá její systém. My to musíme vyplňovat a nosit tam vlastně jen proto, abychom potvrdili náš poddaný vztah pohůnků k státní vrchnosti.

Ale VZP, to je každopádně kalamita. Zmršený formulář v PDF, který trvá na Adobe Acrobat Readeru a v jiných zobrazuje zlou hlášku, je zásadní překážka. Do Ubuntu se sice dá Reader nainstalovat, ale z principu trvám na tom, že PDF nemá být vázán na jeden konkrétní program a má jít zpracovat v kterémkoliv z lepších PDF prohlížečů, které nejsou děravé jako cedník od Adobe. Přestože to většině lidí s Adobe Readerem nainstalovaným někdy z minula kvůli něčemu jinému bude fungovat naprosto bez problémů, ode mě má VZP za tři až čtyři, protože to PDF je rozhodně nějak poškozené, upozorňoval jsem je na to už před rokem a dodnes to nenapravili. Dokonce ani nenabízejí čistý formulář pro vyplnění propiskou, když je někdo zoufalý bez Adobe. Možnost elektronického podání jsem na VZP už ani nehledal, ale nevylučuji, že s kvalifikovaným certifikátem či datovou schránkou to jde. Nevím. Měl jsem dost i tak - z těch pěti hodin strávených touto akcí připadají více než 3 hodiny jen na vrub VZP!

Předpokládám, že příští rok už budu vědět, kde číhají nástrahy a proběhnu tím minovým polem nikoliv za odpoledne, ale za půl hodiny. Následná procházka rozkvétajícím jarním městem bez kvalifikovaného certifikátu a osobní roznos vytištěných formulářů po úřadech je taková milá třešnička, která mi připomíná, jak před volbami vždycky politici slibují Jednotná inkasní místa a podobné věci, ale nakonec vždy obíhá ovčan, nikoliv lejstro :-)

EDIT: tak jsem se s tím známkováním asi dost sekl - teď mi +Ctirad Feřtr ukázal jakousi webovou aplikaci, proti které ty formuláře výše popsané zblednou závistí a zalezou pod nejbližší kámen.

6 komentářů:

 1. Smiech cez slzy. Typicky stredoeuropske. Nejako som si na tento druh humoru zvykol a naucil som sa ho mat rad. (sranda je ze toto sem pisem uz druhy krat, pretoze prvy text mi zmizol kedze som tomuto komentovaciemu bazmeku zadal ze chcem komentovat pod svojim google uctom a po kliknuti na "Publikovat" ma to sice prihlasilo, ale text zmizol. Tiez smiech cez slzy.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, jsem moc rád, že to padlo na úrodnou půdu.
   Jinak stížnosti na neúspěšné komentáře jsem už obdržel víckrát, ale netuším, co s nimi mám dělat, když používám tento supermocný blogovací systém od Google, kde je vše integrováno. Mrzí mě to. Možná zkusím napsat někam na lampárnu@google.com?

   Vymazat
 2. Letos jsem poprvé podával všechny tyto formuláře elektronicky, přes datovou schránku, a jako uživatel Windows s nainstalovaným Adobe Readerem jsem jen musel doinstalovat Javu kvůli sociálce. Co mě ale nejvíc překvapilo, bylo to, že když jsem s dotazem ohledně podání přes datovou schránku volal na VZP a ČSSZ, oni tam nejen že věděli, o čem mluvím, ale navíc mi ještě byli schopni poradit. Takže u mě dobrý, všechno vyřízeno během asi hodiny a ze zahraničí.

  OdpovědětVymazat
 3. Na VZP posílám již několik let PDF obyčejným emailem a bez problémů to přijmou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. není problém s odesláním PDF, ale s jeho otevřením a vyplněním...

   Vymazat
 4. Dobrý den, velmi zajímavý článek. Já si vedle účetnictví sám asi dvě účetní období. Při chození na úřad jsem občas viděl, že pravá ruka neví co dělá levá. Nedokáži si představit, kdybych to řešil vše online. Nyní mi účetnictví spravuje Comeflexoffice a mám konečně o starost méně.

  OdpovědětVymazat