neděle 31. března 2013

Tablet Colorovo CityTab 7

Dostal se mi na chvíli do rukou zbrusu nový a zároveň můj první počítačový tablet v životě a těch pár hodin testování mě zasáhlo tak hluboce, že si své pocity musím zapsat, abych, až budu mít zas někdy chuť si nějaký koupit, se měl čím odstrašit.

Přesné označení tohoto elegantního výrobku je CVT-CT7-WLAN-3G-NAV a modří již tuší, že ve výbavě nalezneme kromě bezdrátového připojení k síti i prostor pro vložení SIM karty (3G) pro bezdrátový Internet a dokonce i GPS (které v levných tabletech chybí pravidelně). Navíc má tento typ i Bluetooth. Všechny tři jmenované vlastnosti jej vynášejí vysoko nad průměr levných 7" tabletů. Hmotnost 369 gramů je odpovídající kovovému orámování a zapadá do 7" třídy. V dokumentaci je dále zmíněn kvalitní IPS displej s pěkným rozlišením 1024x600.  A ke všemu má i dvě kamery, přední 0,3 Mpix a zadní 3,2 Mpix. Tedy papírově a vybavením je to tablet jako lusk! Cena je aktuálně na 3982 Kč a vzhledem k parametrům (zapomněl jsem zmínit 1 GHz A5 procesor a 512 MB RAM + 4 GB flash) se to ani nezdá moc.

Bohužel realita je mnohem drsnější. Mám-li být stručný, tak stroj je děsivě pomalý, trpí zoufalou nestabilitou, displej neodpovídá dokumentaci, kamery jsou strašné a chybí mu i elektronický kompas (tedy čidlo magnetického pole), takže Sky Map a další hrátky s rozšířenou realitou nejsou možné. No a není tu ani HDMI výstup.

Popíšu podrobněji jednotlivé šoky a začnu pomalostí: srovnávám jej se svým 2,5 roku starým telefonem HTC Desire Z, který mám přetaktovaný na 1 GHz a má také jen 512 MB RAM (a Android 4.2.2). Nechme promluvit surová čísla AnTuTu benchmarku:

AnTuTuHTC Desire ZColorovo CityTab
Total41292564
CPU Integer683408
CPU Float477389
RAM703413
GPU 2D467238
GPU 3D1206534
I/O write14,0 MB/s8,7 MB/s
I/O read16,3 MB/s17,5 MB/s

Podle čísel je nový tablet mnohem pomalejší než starý telefon. V praxi to vypadá tak, že například hra Asphalt 7 je nehratelná, obraz je trhaný a ovládání reaguje se sekundovým zpožděním, což na závodní auta v rychlosti stovek kilometrů za hodinu nestačí. Na mobilu je hratelná v pohodě. Podivně pomalé bylo taky třeba SSH přihlašování na server a další běžné činnosti. Chvílemi nešlo ani brouzdat na Internetu, jelikož navigační prvky na stránce reagovaly s několikasekundovým zpožděním! Ne, tohle je opravdu nepoužitelné.

Teď pár slov k nestabilitě. Stroj je vybaven Androidem ve verzi 4.0.4 a update na novější už/zatím výrobce nenabízí. Opakovaně jsem se pokoušel spustit hru Where's my Perry, ale ta zásadně nereagovala na tahy ve hře a pak vždy hned spadla. Ze začátku jsem si myslel, že je to jen nějaká souhra náhod, ale když jsem si začal všímat, jak často spadne vestavěný webový prohlížeč, pochopil jsem, že je to buďto chyba přímo v jádru systému, nebo snad i hardwarový problém? No každopádně to činí práci s tabletem nepříjemnou až nemožnou.

Displej sice má být IPS, tedy s věrným podáním barev, ale kulečníkové plátno ve hře Pool Break Pro má ošklivé barevné mapy, jaké bych čekal tak možná na displeji u tabletu pod 100 dolarů. Na mém telefonu je totéž plátno s plynulým barevným přechodem.

Kamery jsou ve slabším světle naprosto nepoužitelné, při rozumném denním světle pak stojí maximálně za pendrek. Samozřejmě chybí přisvětlovací LED.Závěrem: jsem zdrcen, jak hrozně nepoužitelný tablet za 4000 Kč je. Lituji lidi, kteří si kupují tento a levnější modely. Já se budu muset poohlížet po něčem mnohem dražším, nebo na tablety zanevřít úplně.

1 komentář:

  1. Ahoj, me se bohuzel nepodarilo rozchodit SIM kartu, proste nic, co s tim? Poradis prosim? Dekuji. Verca

    OdpovědětVymazat