úterý 2. června 2015

Výroba kusových plošných spojů levně v Česku

V mém příspěvku o výrobě plošných spojů doma i venku jsem popsal dvě firmy, které plošné spoje komerčně vyrábějí - jedna je v USA a druhá v Číně. Měl jsem tehdy za to, že všechny české firmy se zbláznily a zhotovit zde malé plošné spoje v kusovém množství za rozumnou cenu je prostě nemožné, a proto jsem se zaměřil na zahraničí.

Od té doby jsem ale náhodou sám narazil na jednu firmu, a zároveň se od kamarádů i od čtenářů mých blogů v komentářích dověděl o dalších českých firmách, které se zaměřily právě na kusovou výrobu a v podstatě jsou schopné udělat velmi pěkné plošné spoje, velmi rychle, a za výbornou cenu. Všechny tyto firmy mají několik společných rysů:

 • vyrábějí plošné spoje fotocestou
 • bez problémů zvládají oboustranné a někdy i vícevrstvé plošné spoje
 • umějí vyvrtat otvory
 • ...ale neumějí udělat v otvorech prokovy
 • výslednou desku plošných spojů umějí pokrýt tenkou vrstvou něčeho dalšího chránící před korozí či usnadňující pájení
 • ...ale neumějí nepájivou masku
Některé z těch firem pak vyhrávají kromě ceny ještě i rychlostí od objednávky po dodání výsledku, která může být i 25krát (!) lepší než v případě zahraničních firem. To je samozřejmě dané především tím, že pošta nejde ze zámoří, ale jen tady u nás po Česku, kde to náš víceméně monopolní přepravce zvládá poslední dobou docela rychle ("večer podáte, ráno dodáme").

Dá se říct, že ty firmy nedělají nic jiného než to, co si člověk může udělat s minimem vybavení a spoustou pečlivosti sám doma - ale dělají to tak levně a tak rychle, že se naráz nevyplatí podomácku plošné spoje vyrábět! A to říkám s plným vědomím toho, že jsem před necelým rokem investoval nemalou částku do vybavení právě pro domácí leptání plošných spojů. Dnes už je ale doma nedělám a plně se spoléhám na jednu konkrétní firmu, kterou uvedu níže.

Takže které že to firmy jsem našel nebo se o nich dověděl? Místo jmen uvedu rovnou jejich URL a to v pořadí, v jakém jsem se o nich dověděl:

Osobně mám zkušenosti jen s prvně uvedenou firmou "Plošňáky.cz" a to z jednoho prostého důvodu: o plosnaky.cz a tistaky.cz jsem se dověděl prakticky ve stejnou chvíli a tak jsem oběma napsal mailem stejný dotaz. Pán z plosnaky.cz mi odpověděl během pár hodin, zatímco pán z tistaky.cz mi neodpověděl ani za půl roku. Tím bylo rozhodnuto a začal jsem posílat své zadání právě do Plošňáky.cz. Tato firma se za posledních pět měsíců, kdy jejich služby využívám, rychle vyvíjela a výrazně zlepšovala své výrobní schopnosti.Zatímco v lednu ještě přišly desky pocínované, v březnu (i na můj popud ;-) už byly postříbřené. A v dubnu už byly i vyvrtané. A co jsem sledoval její twitter účet, tak vývoj neustal a služby se stále zlepšují. Co je pro mě ale "killer feature" je brutální rychlost reakce. Když v neděli večer pošlu zadání, a v úterý ráno mám doma hotové plošné spoje, tak to je prostě masakr. Anebo jsem zkoušel ve středu v poledne, a měl jsem je doma na druhý den ráno! V tu chvíli přimhouřím oko i nad občasnou mírnou nepřesností leptání (která nemá vliv na funkci živočicháře). Umožňuje mi to vyrábět elektronické prototypy mnohem rychleji než dříve, můžu dělat plně SMD věci atd.. Zkrátka je to výborné!Mí kamarádi z Olomouce mají dobrou zkušenost s Haspojem, kamarád z Prahy si dělával spoje u Tišťáky.cz a byl s nimi taky spokojen. A čtenář v diskusi mi poradil tu poslední firmu, která je podle svých webových stránek taky levná, přesná a rychlá. Tak co víc si přát?


Pokud znáte ještě další firmy, které dokáží vyrobit levně, rychle a kvalitně kusovky plošných spojů, napište mi do komentářů (a buďte předem přihlášení ke google účtu, jinak vám komentář zmizí, jak bude google přesměrovávat na přihlašovací stránku!). Takové informace mohou pomoci dalším lidem baslit levněji, rychleji a na vyšší úrovni (SMT FTW! :-)

11 komentářů:

 1. http://www.printed.cz/vyrobci-dps

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. upřednostnil bych konkrétní firmy, se kterými máte osobní zkušenost, které vyrábějí rychle (do tří dnů), levně (do 200 Kč) a kvalitně malé kusové zakázky.

   Vymazat
 2. Doplním služby pana Ráčka vyrobadps.webnode.cz
  Doufám, že tímto neporuším nějaké tajemství. Protože ceny mám opsané z kalkulace, které po zadání zakázky pan Ráček posílá. Na webu ceny uvedeny nejsou. Posílá je jako obyčejný dopis, tedy za pár kč. Platba probíhá převodem z účtu. Když jsem objednával první dps, pan Ráček z opatrnosti čekal, až mu přijde platba na účet. Protože mě neznal. Další dps začal vyrábět, ještě než jsem poslal peníze. Takže po ověření spolehlivosti je doba dodání dps od zadání cca 3 až 4 dny.

  Ceny:
  Jednostranná dps 79,-/dm2
  Oboustranná dps 61,-dm2
  Vrtání otvorů 0,2-/otvor
  Ořez 5,-
  Ochranný lak 5,-/dm2
  Filmová předloha 20,-/dm2
  Poštovné + balné 45,-

  Příklady dps:
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/eKwM5dlskqbpVt6HNM9xONMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/kobTNlkGBIQJvmGT33AzkdMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink


  Jen tak mimo. Zkoušel jsem nepájivou masku podle https://youtu.be/y-bjbF8USHc výsledek vypadá takto: https://picasaweb.google.com/lh/photo/rPTYaaIHsVXVJr82HwrVrNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
  ale pořád to není ono. Takže ještě jednou díky za nasměrování na OSH park.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Roberte, tajemství jste neporušil, pan Ráček má ceník na webu (s trošku vyššími cenami).

   Vymazat
  2. Aha, tak to jsem úplně přehlídl.

   Vymazat
 3. Vyuzivam Pragoboard pool servis za 665,- / dm^2. tj cena 43 Kč/ čtverecni palec, tedy mnohem mene nez napr. OSH Park. Je ale fakt, ze minimalni uctovatelna cena je prave teh 665,- a cena je pouze za jednu desku ne dalsi 3 zdarma nebo jak to maji v tom OSH Park, takze pak na tom vlastne ten OSH Park neni vubec spatne. Problem ale je, ze obvykle chci jen jednu a ty dalsi mi jsou k nicemu. Hodne male desky se asi vyplati brat z USA, ale jinak podle me Pragoboard. Firmy jako tistaky.cz, plosnaky.cz bych vubec nebral v uvahu. Je to bez nepajive masky, potisku,med je prilis tenka a bez prokovu!!! S tim se neda zit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je prostě jiná liga, která není předmětem tohoto článku. Když dělám výrobek ze součástek za šedesát korun, tak potřebuji plošný spoj tak do padesátikoruny, aby to mělo ekonomický smysl. Proto se článek jmenuje "levně". 665 Kč není levně, a v této cenové úrovni je u nás větší konkurence a více nabídek, které mě ale nezajímají, protože to už pak jdu do Číny.

   Vymazat
 4. Ahoj, díky za článek. Trochu mě odpíchl v mém znovunalezení elektronického hobby. Nicméně jsem trochu desperated. Namaloval jsem si jednostrannou desku ve fritzing a vyexportoval do gerbera... a nemůžu nikde najít co je pro gerber top a co bottom layer. Mě se spoje namalovaly na TOP .. je to správně? Je to ta vrstva, kde nejsou (standartní) součástky?
  Dík za radu, Marek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. IMHO je top ta vrstva, kde JSOU through-hole součástky. Bottom je ta s mědí.

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. reklama na firmu, která nemá ceník na webu? Proč? Až si dají ceny na web, tak můžete znovu napsat, Tynko_125.

   Vymazat